Jak přežít stěhování?

Není příliš reálné prožít celý svůj život na jedno místě. Proto je velmi časté, že během života měníme své domovy. Ať už se jedná o motiv osamostatnění se od rodičů, bydlení s kamarády, soužití s partnerem nebo budování domova pro vlastní rodinu.

Ač se to tak na první pohled nemusí zdát, stěhování je velmi psychicky náročné. Ať už jej provádíte sami nebo s někým dalším.
blonďáček v krabici

Pomineme-li otravné skládání věcí do krabic a tašek a postupné přemisťování do nového místa bydliště, znepokojovat nás můžou i mnohé okolnosti, jako přesuny z místa na místo, organizace věcí v novém prostoru, zvykání si na nový nábytek a spotřebiče, na nové sousedy. Celkové rozložení bytu/domu vždy nemusí být v souladu s našimi představami – nebo alespoň ne na samém začátku, než se zabydlíme a přetvoříme si vše ke svému obrazu.
stěhovací firma

Nehledě na hrozící konflikty při úpravě domova s blízkou osobou nebo osobami. Každý totiž nemusí mít stejnou představu jako vy o tom, u které stěny bude gauč, jakou barvu bude mít šatní skříň nebo dokonce kde budete bydlet.

Není od věci být připraven a sestavit si plán, který vám do začátku dodá pocit klidu a lépe se zorientujete v nadcházejícím hektickém období:

·         Zkontrolujte si vybavenost budoucího bydliště – co vše bude součástí bytu/domu?

·         Dejte si dohromady věci a nábytek, které již máte – co vše budete do nového stěhovat?

·         Konsolidujte – které věci je tedy na základě předchozích dvou bodů potřeba dokoupit, abyste měli kompletně zařízený byt?

·         Redukujte – které věci by vám na nové adrese pouze zabíraly místo? Prodejte nebo darujte, co je v dobrém stavu, ale co již nevyužijete. Zbytek nemilosrdně vyhoďte!

·         Udělejte si harmonogram stěhování – kdy se budou odvážet věci do nového bytu? Povezete nejdříve nábytek a až po tom lehčí předměty, nebo naopak?
nový domov

·         Doprava – jaké dopravní prostředky budete potřebovat, máte možnost si některé půjčit nebo je máte k dispozici?

·         Stěhovací pomůcky – krabice, pytle – mějte jich raději více než méně.

·         Kdy začnete věci balit tak, abyste je pak stihli bez problému přepravit ve stanoveném čase?

·         Sežeňte si pomocníky!