Vánoce na (českém) Internetu

V roce 1995 se na prvních českých webových stránkách začaly objevovat tématicky laděné vánoční motivy, které odpovídaly tehdejšímu vybavení. První z nich měly podobu ASCII znaků, tedy byly to množiny ASCII znaků složené tak, aby vytvořily obrázek. Třeba vánoční stromek, les a před ním lidské obydlí. Nebo obrázek Santa Clause či Ježíška a pod ním text blahopřání radostných vánočních svátků. Lidé s ASCII kódem neskutečně kouzlili a někteří zvládli vytvořit i obraz, na který se z povzdálí dalo dívat jako na umělecké dílo – lidskou siluetu, obličej, portrét.
vánoční vzkaz

Vánoce na Internetu měly na webových stránkách podobu zpočátku velmi primitivní

Internet začal sloužit jako nástroj, kterým si lidé přáli zdraví, lásku, štěstí a pohodu na sklonku roku, a na svých stránkách prezentovali i různé vánoční zvyky v mnoha částech světa. Někdo si dal tu práci a vypsal vánoční blahopřání v 35 světových jazycích. Může Vám to připadat směšné, vždyť překladač Google tohle zvládne za několik sekund, tak proč se s tím zdržovat a někam to psát na web? Byl to ale rok 1995 a podoba tehdejších webovek byla ve srovnání s těmi dnešními neskutečně primitivní.
zabalené dárky

Na Internetu se v polovině 90. let lidé také bavili tím, že vypisovali seznam doporučení a rad, jakým dárkem koho obdarovat. Vycházely někdy seriózní, někdy až úsměvné články, třeba jako tipy pro muže, co nakoupit svým drahým polovičkám.  Stránky měly podobu jednoduchého textu v blocích oddělených linkou, někde s jednoduchými tabulkami a blikajícími animovanými obrázky gif, které dokázal browser přelouskat. Velkou oblibu získala počítadla dnů, hodin a minut, které zbývají do Štědrého dne.
strom a sníh

Speciální české servery s vánoční tématikou

Pozadu nebyl ani český Internet, v roce 1996 prezentoval např. server Capitol zajímavou vánoční soutěž. Do vánočního kabátu se převlékal i server PVT Net, který již bohužel zanikl a nedochovala se ani jeho archivní podoba. Lidé na českém Internetu si posílali vánoční blahopřání elektronickou formou, např. společnost Moravia Translations měla k dispozici dokonce vánoční dílnu pro výrobu přání a vánoční výzdoby.

Dnes se vánoční tématice věnují stovky serverů a pochopitelně se to týká i našich zpravodajských webů, takže docela běžně se na Vánoce naladíte na iDnes, na atlas.cz, na seznam.cz, na centrum.cz nebo na volny.cz.